jasoorshoes-logo

09148367494

04135556962

ورود

ورود

بررسی خطرات موجود در محیط های کاری و انواع کفش ایمنی مناسب برای محافظت از پاها

بر هیچ  کس پوشیده نیست که هر شغل و حرفه ای با خطراتی همراه است و هر فردی در محیط کاری خود و بسته به شرایط موجود لازم است جوانب احتیاط را رعایت کنند و از تجهیزات ایمنی مناسب و با کیفیت در حین کار استفاده کنند تا از آسیب های ناشی از بروز خطرات غیرمترقبه مصون بمانند. کفش ایمنی را می توان یکی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات ایمنی قلمداد نمود که نقش مهم و موثری در حفظ ایمنی و سلامت افراد دارد. پاها را قلب دوم انسان می دانند چراکه آسیب دیدن پاها می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به کل بدن وارد نماید. از این رو مراقبت از پاها در حین کار بسیار اهمیت دارد با توجه به اینکه طبق آمار بیشترین آسیب ها و صدمات در حین کار از ناحیه پاها رخ داده است. حوادث رخ داده در محیط کاری به اشکال گوناگونی برای پاها وجود دارد. بعبارت دیگر، بهترین راهکار جهت حفاظت از نیروی انسانی و پرسنل در محیط های کاری بخصوص محیط های کاری پرخطر، کنترل و پیشگیری از حوادث و خطرات با استفاده از مهندسی ، آموزش و کنترل های مدیریتی و نیز استفاده از تجهیزات ایمنی تخصصی از جمله کفش ایمنی با کیفیت و منطبق با شرایط کاری مورد نظر می باشد. در واقع کفش ایمنی باید بر مبنای خطرات موجود در محیط کاری فرد انتخاب گردد. در ادامه به بررسی انواع خطرات موجود در محیط های کاری و کفش ایمنی مناسب آن خواهیم پرداخت.

بررسی خطرات موجود در محیط های کاری و انواع کفش ایمنی مناسب برای محافظت از پاها

انواع خطرات محیط های کاری و نحوه انتخاب کفش ایمنی مناسب

با در نظر گرفتن این موضوع که خطرات موجود در محیط های کاری بسته به نوع کار و شرایط موجود متفاوت است لازم است برای انتخاب کفش ایمنی مورد نظر دقت بسیار زیادی داشت. برای مثال در محیط کاری که در آن خطر سقوط و یا پرتاب اشیاء سنگین و خطرناک بسیار زیاد است باید از کفش ایمنی دارای سرپنجه فولادی استفاده شود تا از انگشتان پاها از خرد و له شدن ناشی از این خطر مصون بمانند.

از جمله خطراتی که در انواع محیط های کاری وجود دارد می توان به خطرات جریان الکتریسیته و برق گرفتگی، خطرات وجود مواد منفجره، خطرات اشیاء در حال سقوط و یا پرتاب ناگهانی اشیاء، خطرات فرو رفتن اشیاء تیز و برنده در کفش، خطرات کار با ماشین آلات سنگین، خطرات سرمای شدید و رطوبت، خطرات وجود سطوح لغزنده در محیط های کاری و خطرات شعله و فلزات مذاب اشاره نمود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

خطرات جریان الکتریسیته و برق گرفتگی

بطور مسلم تمام افرادی که در محیط کاری خود با برق و از جمله مدارها و ماشین آلات با ولتاژ بالا سر و کار دارند باید از تجهیزات ایمنی کامل از جمله کفش ایمنی عایق برق استفاده کنند. کفش های عایق برق با زیره و پاشنه غیررسانا و مقاوم در برابر ضربه تولید می شوند و از فرد در برابر خطر برق گرفتگی محافظت می نمایند.

خطرات وجود مواد منفجره

در محیط های کاری که در آنها مواد منفجره و اشتعال وجود دارند هر لحظه بر اثر الکتریسیته ساکن روی بدن امکان بروز جرقه و انفجار و آتش سوزی وجود دارد. از این رو لازم است که در یک چنین محیط هایی از انواع کفش عایق برق استفاده کرد تا با هدایت الکتریکی از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری نموده و فرد را از بروز چنین خطراتی مصون نگه دارد.

خطرات اشیاء در حال سقوط و یا پرتاب ناگهانی اشیاء

در اکثر محیط های کاری خطر سقوط و یا پرتاب اشیاء سنگین و خطرناک وجود دارد. در این شرایط بکارگیری انواع کفش ایمنی دارای سرپنجه فولادی یا کامپوزیت بسیار اهمیت دارد. این نوع کفش ایمنی بطور معمول دارای قابلیت تحمل ضربه ای برابر با 200 ژول می باشد. استفاده از این نوع کفش ایمنی از انگشتان پاها در برابر خرد شدگی و له شدگی ناشی از سقوط و یا پرتاب اشیاء سنگین محافظت می کند.

خطرات فرو رفتن اشیاء تیز و برنده در کفش

شرایط برخی از محیط های کاری بگونه ای است که افراد در محیط های خشن و ناهموار در حرکت هستند و یا اشیاء تیزی که در کف محیط کاری وجود دارد. اشیاء تیز و خطرناک همانند میخ ها و … می توانند در حین حرکت فرد به داخل کفش فرو روند و به پاها صدمه وارد کنند. در چنین شرایطی باید از کفش های ایمنی مقاوم در برابر اشیا برنده دارای یک صفحه فولادی که در قسمت میانی زیره قرار دارد و از خطرات قدم گذاشتن روی اجسام تیز و فشرده محافظت می نماید استفاده کرد.

خطرات کار با ماشین آلات سنگین

در اکثر محیط های کاری استفاده از انواع ماشین آلات سنگین بسیار رایج است و بطور معمول کار با اینگونه دستگاه ها با خطراتی همراه است. از این رو لازم است که حین کار با ماشین آلات سنگین از تجهیزات ایمنی کامل بخصوص کفش های ایمنی مناسب و راحت استفاده نمود.

خطرات سرمای شدید و رطوبت

افرادی که در مناطق سردسیر مشغول به کار هستند و یا برای کار در فصول بسیار سرد باید از کفش ایمنی عایق سرما استفاده شود تا از یخ زدگی و دیگر آسیب های ناشی از سرما در پاها جلوگیری شود. همچنین در محیط های خیس و دارای رطوبت نیز باید از انواع کفش ایمنی استفاده کرد که کاملاً نفوذ ناپذیر و ضد رطوبت باشند بطوریکه هیچ گونه خیسی و رطوبتی به داخل کفش نفوذ نکند و به پاها در طولانی مدت آسیب وارد نکند.

خطرات وجود سطوح لغزنده در محیط های کاری

در انواع محیط های کاری که آنها سطوح لغزنده و خطرناک هستند باید از انواع کفش ایمنی مقاوم در برابر لغزش دارای زیره کاهش دهنده صافی و افزایش دهنده اصطکاک جهت جلوگیری از لغزش و سر خوردن استفاده شود. افراد شاغل شامل کارکنان بهداشت و درمان، کارگران صنایع غذایی، کارکنان صنعت فلز و خودروسازی و … همواره باید از کفش ایمنی ضد لغزش و با کیفیت استفاده کنند.

خطرات شعله و فلزات مذاب

افرادی که در محیط کاری خود با مواد مذاب و حرارت بالا سر و کار دارند همواره با چالش ها و خطرات بسیاری روبرو هستند. افراد شاغل در مشاغلی همانند ریخته گری، جوشکاری یا حفاری به طور خاص باید از انواع کفش ایمنی مخصوص و عایق کاری در برابر گرمای شدید یا سایر شرایط محیطی استفاده کنند که از جمله آنها پوتین های ایمنی با زیره پلاستیکی هستند.

بررسی خطرات موجود در محیط های کاری و انواع کفش ایمنی مناسب برای محافظت از پاها

شرکت ایمن گستر جسور تولید کننده انواع کفش ایمنی برای مشاغل و محیط های کاری مختلف بصورت تخصصی و با کیفیت بالا، محصولات خود را به مشتریان گرانقدر خود تقدیم می کند. این مجموعه در تلاش است که انواع کفش ایمنی را با بهترین متریال و همگام با کیفیت جهانی به ایرانیان عزیز ارائه دهد و در این راه بصورت مداوم استمرار می ورزد.

jasoorshoes-logo-tab