jasoorshoes-logo

09148367494

04135556962

ورود

ورود

انواع کفش ایمنی

یکی از مسائل مهم و کلیدی در هر شغل و حرفه ای، بحث ایمنی در کار است. با توجه به اهمیت سلامت و امنیت هر فرد شاغل بویژه در مشاغل پرخطر، لزوم تجهیز کاربران و کارگران به تجهیزات ایمنی، بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی، کفش ایمنی می باشد. همانطور که می دانید ” پا ” بعنوان قلب دوم بدن شناخته شده و آسیب دیدن پاها به هر نحوی می تواند صدمات جبران ناپذیری را به فرد آسیب دیده وارد نموده و آینده شغلی وی را نیز به مخاطره اندازد. اما یک کفش ایمنی خوب دارای ویژگی هایی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های یک کفش ایمنی مناسب:

هدف از استفاده از کفش ایمنی، محافظت از پاها در برابر عوامل آسیب رسان در محیط کار است. از جمله خطرات موجود در محیط های کاری، سقوط اجسام سنگین، فرو رفتن اجسام خارجی در پا، خطر برق گرفتگی و … می باشند که بنا به محیط و شرایط کاری متفاوت هستند. یک کفش ایمنی مناسب باید قابلیت 100 درصدی مقاومت و محافظت را برابر اینگونه خطرات داشته باشد. عدم لغزش و رعایت موارد بهداشتی و ارگونومیکی نیز در تولید یک کفش ایمنی مناسب بسیار مهم است. با توجه به اینکه تمامی عصب های اجزای مختلف بدن در پاها متمرکز است استفاده از یک کفش نامناسب می تواند به سلامت در دراز مدت آسیب های جدی وارد نماید؛ از این رو راحتی و ساختار کفش ایمنی همانند مقاوم بودن آن بسیار اهمیت دارد. از طرفی با توجه به قرار داشتن پاها در ساعات طولانی در کفش ایمنی، لزوم رعایت موارد بهداشتی نیز در تولید یک کفش ایمنی ایده آل امری ضروری بنظر می رسد بطوریکه استفاده از آن موجب بروز میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و بوی نامطبوع پا نشود.

بطور کلی کفش ایمنی، کفشی است که نسبت به کفش های معمولی مرغوب تر و مقاوم تر بوده و در ساختار آن موارد ایمنی پاها در برابر خطرات احتمالی محیط کار پیش بینی و لحاظ گردیده است. کفش ایمنی وزن بیشتری نسبت به سایر کفش ها داشته و با توجه به اینکه در اجزای مختلف آن، لایه های متعددی بکار رفته، مقاومت بسیار بیشتری نسبت به سایر کفش ها دارد.

انواع کفش ایمنی

انواع کفش ایمنی:

بطور مسلم تنوع مشاغل، موارد ایمنی متفاوتی را ایجاد می کند و می باید با توجه به نوع شغل و خطرات احتمالی آن، کفش ایمنی منحصر بفرد با آن کار تولید گردد. در ادامه به انواع کفش ایمنی و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

کفش ایمنی با سرپنجه فولادی با زیره PU( پلی یورتان ) :

این مدل متداول ترین نوع کفش ایمنی می باشد. زیره این نوع از کفش های ایمنی کاملا ضد لغزش و سایش بوده و در برابر محیط های اسیدی رقیق و حلال های روغنی و نفتی، مقاوم و مستحکم می باشد. درجه ذوب مواد PU در حدود 80 درجه سانتی گراد است. کفش ایمنی با سرپنجه فولادی، وظیفه محافظت از پنجه پا در برابر ضربه و فشار را بر عهده دارد.

کفش ایمنی با سرپنجه فولادی با زیره TPU - PU ( تی پی یو- پی یو ) :

بجز مواد PU، مواد TPU هم وارد عرصه تولید کفش ایمنی شده است که نسبت به مواد پی یو در برابر عوامل آسیب رسان مانند ساییدگی، خوردگی و حرارت، بسیار مقاوم تر بوده و معمولا بصورت ترکیبی دو لایه همراه با مواد PU تولید می گردند و مخصوص محیط هایی با حرارت نسبتا بالا و نیز محیط هایی با غلظت اسید بالاتر و یا محیط هایی که دستگاه کاری بخصوص آغشته به آب و صابون است می باشند. کفش ایمنی با زیره TPU وزن سنگین تری نسبت به کفش ایمنی با زیره PU داشته و همچنین مواد تی پی یو از درجه ذوب 170 درجه سانتی گراد برخوردارند.

کفش ایمنی با زیره RUBER ( لاستیک ) :

زیره RUBER جزو مقاوم ترین زیره های کفش است که مخصوص محیط های بطور کامل اسیدی مانند اسید سولفوریک 98% و همچنین مناسب برای محیط هایی با حرارت بسیار بالا مانند محل کوره های ذوب می باشد. درجه ذوب زیره RUBER (لاستیک ) 270 درجه سانتی گراد بوده و این نوع کفش ایمنی بطور معمول سنگین تر از سایر مدل ها است.

کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت :

این مدل کفش ایمنی مناسب برای محافظت در برابر جریان الکتریسیته می باشند و در واقع به عنوان عایق برق عمل کرده و ساختار آنها بدون هیچ گونه فلز بوده که به دو نوع کفش محافظ فشار ضعیف و کفش محافظ فشار قوی تولید می شوند.

کفش ایمنی کانداکتیو :

کانداکتیو به معنای هدایت کننده  جریان برق است و این نوع از کفش های ایمنی مناسب برای محیط هایی با خطر انفجار مورد استفاده قرار می گیرند.

طبقه بندی کلی کفش های ایمنی :

لازم به ذکر است که کفش های ایمنی بلحاظ کاربرد و محیط های مورد استفاده آنها، دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود.

  • کفش ایمنی پلاستیکی که مانع از بروز صدمات شیمیایی می گردد.
  • کفش ایمنی کفه فلزی که مقاومت بسیار بالایی در برابر سوراخ شدن دارد.
  • کفش ایمنی با کف پایی مخصوص که از قسمت های مختلف پا مانند پنجه، قوزک و … در هنگام دویدن محافظت می کند.
  • کفش ایمنی پنجه فولادی که وظیفه محافظت از پنجه پا در برابر ضربه و فشار را بر عهده دارد.
  • کفش ایمنی از جنس بوتیل که محافظ پا در برابر مواد اسیدی و خورنده است.
  • کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که عایق برق بوده و محافظ پا در برابر جریان الکتریسیته می باشد.

در ساخت یک کفش ایمنی استاندارد از چرم طبیعی بدلیل فساد ناپذیر بودن و مقاومت بسیار بالای آن استفاده می شود. همچنین در ساخت زیره کفش ایمنی،  پارچه ای سطح داخلی آن را پوشانده که پای فرد مستقیما با آستری در تماس است که هم موجب راحتی پا و هم موجب جذب عرق پا شده و از ایجاد بوی نامطبوع در کفش جلوگیری می کند. یک کفش ایمنی مناسب و با کیفیت، سلامت فرد و در نهایت افزایش بهره وری مشاغل را تضمین می کند و از این جهت، هرگز نمی توان از اهمیت کفش ایمنی در پیشبرد صنایع چشم پوشی کرد.

برای مشاهده محصولات ما در زمینه کفش ایمنی به دسته بندی کفش ایمنی مراجعه فرمایید.